Najchłodniejsze lata naszego życia już były. Zmiany klimatyczne to realne problemy, także dotyczące zdrowia. Latem, kiedy temperatury osiągają rekordowe wartości, skutki globalnego ocieplenia stają się szczególnie widoczne i dają się zauważyć także w lekarskich gabinetach i na szpitalnych oddziałach. Na co warto się przygotować?
Upały i choroby układu krążenia
Wysokie temperatury mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udary cieplne, odwodnienie oraz zaostrzenie chorób układu krążenia i oddechowego. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz osoby z przewlekłymi schorzeniami.
Szczególnie groźne, zwłaszcza w tych grupach, jest odwodnieni. Także dlatego, że łatwiej się, z różnych względów, odwadniają ‑ częściowo przez niesamodzielność, częściowo przez brak odczuwania łaknienia czy też niechęć do picia np. z powodu chorób układu moczowego. Często nie są w stanie zakomunikować sygnałów świadczących o odwodnieniu, a opiekunowie nie zawsze potrafią je wychwycić.
W czasie upałów zwiększa się także ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Diabetycy wobec upałów
Konsekwencje upałów mogą odczuwać także diabetycy, u których odwodnienie może prowadzić do wzrostu poziomu cukru. W wysokich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza organizm może szybciej metabolizować insulinę, co wymaga uważniejszego monitorowania poziomu glukozy i spożywania węglowodanów.
O czym warto pamiętać (i przypominać pacjentom):
- Nawadnianie to podstawa! Pij często, najlepiej wodę lub wodę wzbogaconą elektrolitami. Unikaj kawy i alkoholu!
- W najbardziej słoneczne godziny zostań w cieniu, w domu, w miejscu z klimatyzacją
- Noś przewiewną odzież, osłaniaj głowę od słońca.
- Zwróć uwagę na osoby starsze i na dzieci – są szczególnie narażone na negatywne skutki upałów.
Bezsenne tropikalne noce, noworodki z niższą wagą i inne konsekwencje życia z ociepleniem
Noce, które nie dają wytchnienia od upałów i skracają sen, co ma fatalny wpływ na zdrowie zwłaszcza seniorów. Pisaliśmy o tym więcej tutaj: https://www.ekowizyta.pl/eko-akademia/spimy-gorzej-za-cieplo/
Są także dane wiążące upały z przedwczesnymi porodami i niską masą urodzeniową kobiet, które narażone są na przegrzanie. Wzrost temperatury może prowadzić także do zaostrzeń depresji, zaburzeń lękowych, a także do większej liczby napadów epilepsji.
To zaledwie kilka z bardzo długiej listy problemów zdrowotnych związanych z upałami.
Klimatyzowane szpitale
W czasie upałów jest więcej hospitalizacji. Nasze szpitale najczęściej nie są przygotowane na upały i często nie mają klimatyzacji. Są pomieszczenia, w których nie powinno się jej montować, ale w miejscach rehabilitacji, w korytarzach i wielu innych staje się powoli niezbędna. Zimne prześcieradła, worki z lodem, celowe przeciągi – tak próbujemy sobie tymczasem radzić. Nowobudowane szpitale mają, przynajmniej w częściach zabiegowych czy intensywnej opieki medycznej, klimatyzację. Nie jest idealna, ale ocieplenie klimatu i coraz dłuższe i częstsze fale upałów wymagają uwzględnienia komfortu chorych i personelu podczas leczenie. Nie tylko komfortu, ale też wpływu na proces leczenia, np. rany goją się gorzej w wysokich temperaturach i przy przegrzaniu.
źródła:
Komunikat PAN o wpływie zmian klimatycznych na zdrowie
Zmiany klimatu zagrożeniem dla zdrowia
Paweł Walewski, “Polityka” 29/2024, str., 14-17
Upały wykańczają nasz organizm. Lekarz mówi, co się dzieje z sercem i wątrobą (medonet.pl)
Jak fale upałów wpływają na zdrowie psychiczne? – Poradnie Centrum CBT