E-papier - energooszczędny i ekologiczny

Ekowizyta / Eko-Akademia / Eko-akademia / E-papier – energooszczędny i ekologiczny

W 2004 roku powstał pierwszy czytnik e-booków wykorzystujący e-papier, co oznaczało koniec ery męczących wzrok wyświetlaczy LCD. Ten rodzaj wyświetlacza nie emituje światła, jest matowy, dzięki czemu nie męczy oczu oraz oszczędza drzewa i zużywa minimalną ilość energii.

Pomimo tego, że produkcja czytników e-booków wg Amerykańskiej Agencji Cleantech przyczynia się rocznie do emisji blisko 2,5 miliardów kilogramów CO2 do atmosfery, to sprzedaż e-booków w miejsce tradycyjnych książek ogranicza emisję CO2 o ok. 5 miliardów CO2 w skali roku.

E-papier to rozwiązanie energooszczędne oraz ekologiczne – do jego produkcji nie wykorzystuje się drzew, a do jego pracy potrzebna jest niewielka ilość energii.

E-papier to folia z wypełnionymi bezbarwnym olejem oraz białym i czarnym pigmentem mikrokapsułkami. Okuliści zaznaczają, że ekrany wykorzystujące e-papier mają parametry zdecydowanie poprawiające komfort czytania:

  • nie migają, przez co nie męczą wzroku tak bardzo jak wyświetlacze tabletów, smartfonów czy komputerów
  • podobnie do tradycyjnych książek zapewniają doskonały kontrast niezależnie od kąta patrzenia
  • umożliwiają czytanie nawet w pełnym świetle, ponieważ ekrany są antyrefleksyjne, czyli nie odbijają promieni słonecznych