Dzieci w wieku 2-5 lat mają mniej leków i objawów depresyjnych gdy żyją w blisko przyrody. Więcej ogrodów, parków, łąk i lasów sprzyja dziecięcemu zdrowiu psychicznemu i przekłada się na mniejszą liczbę problemów emocjonalnych. Co z kolei sprzyja harmonijnemu rozwojowi.
Pokazały to badanie przeprowadzone w University of North Carolina, Chapel Hill. Przeprowadzono ankiety dotyczące zachowań dzieci a następnie informacje porównano z danymi adresowymi i zdjęciami satelitarnymi. Analiza uwzględniła ponad 2 tys. dzieci żyjących w aż 199 hrabstwach, w 41 stanach.
Zauważono ten związek także po uwzględnieniu czynników dodatkowych, czyli płci dziecka, wykształcenia rodziców, czy statusu społeczno-ekonomicznego.
Bliżej natury = zdrowiej, świadomiej, pełniej
Inne badania potwierdzaj różnoraki i dobroczynny wpływ kontaktu z naturą na zdrowie i rozwój dzieci. Ponadto dzieci, które regularnie bawią się w środowisku naturalnym, wykazują się lepszą sprawnością motoryczną, mają lepszą koordynację, równowagę i zwinność.
Dzieci, które mają kontakt z przyrodą, uzyskują wyższe wyniki w testach koncentracji i samodyscypliny.
Zabawy dzieci w naturalnym środowisku są bardziej zróżnicowane, pomysłowe i kreatywne, co rozwija umiejętności językowe i kompetencje współpracy.
Ekspozycja na środowisko naturalne rozwija dzieci poznawczo. Są bardziej świadome i spostrzegawcze, mają wyższą umiejętność obserwacji i rozumowania.
Pisaliśmy też o leśnych przedszkolach i wpływie ściółki leśnej na zdrowie.
Wnioski z analiz są jednoznaczne – dla dobrego rozwoju psychicznego i fizycznego dzieci powinny mieć jak najwięcej kontaktu z przyrodą. Zabawy w naturze to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy im zapewnić dla dobrego startu w zdrowe życie.
źródła:
Przyroda w okolicy wspomaga psychikę przedszkolaków | Nauka w Polsce