Europejskie Drzewo Roku jest w Polsce!

Ekowizyta / Eko-Akademia / Eko-akademia / Europejskie Drzewo Roku jest w Polsce!

Dąb Dunin, który rośnie w Przybudkach (gm. Narew, woj. podlaskie), ma aż 400 lat. To niezwykłe drzewo zwane jest Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Pokonało w konkurencji drzewa z Portugalii i Hiszpanii i zostało ogłoszone Europejskim Drzewem Roku w edycji 2022. Oddano na niego aż 179 tys. głosów.

Dąb Dunin (dąb bezszypułkowy) od wieków otaczany jest wielkim szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także przez turystów. Teraz jest o nim głośno nie tylko w Polsce.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs, w którym liczy się historia drzewa i jego związek z ludźmi. Wybierane są drzewa, które są integralną częścią danej społeczności. Konkurs odbywa się od 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku (organizowanego w Czechach). Organizatorzy konkursu stawiają sobie za cel zwrócenie uwagi na stare drzewa, które są dziedzictwem zarówno przyrodniczym, jak i kulturowym. Organizatorem jest Environmental Partnership Association, które skupia sześć fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, które wspierają projekty mające na celu ochronę środowiska i mobilizację społeczności lokalnych.

Więcej o konkursie: https://www.treeoftheyear.org/Vote?lang=pl-PL