Pierwsze lasy kieszonkowe są już w Polsce. Pierwsze pojawiły się w 2021 roku w Rozwarowie i Poznaniu, a następnie w Krakowie. Kolejne miasta i organizacje przygotowują się do następnych sadzeń.
Las kieszonkowy to ekosystem, który jest tworzony poprzez wysadznie licznych i zróżnicowanych gatunkowo drzew i krzewów na terenie wielkości min. 50 m kw.
Mikrolasy, lasy kieszonkowe są metodą tworzenia bioróżnorodnych ekosystemów w miastach, na niewielkich powierzchniach. Idea pochodzi od japońskiego botanika Akiry Miyawakiego, który opracował sposób sadzenia, który przyspiesza wzrost roślin do aż 10 razy. Dzięki temu można szybko zalesić miejskie tereny, co jest niezwykle pożądane z wielu względów: produkcja tlenu, filtrowanie powietrza, ochrona przed suszą i erozją, cień, filtrowanie wody i wiele innych.
Propagatorzy tej idei podkreślają, że w tej metodzie sadzi się rodzime gatunki, a do tego taka akcja pozwala zaangażować lokalną społeczność. Czy to działa? W Malezji można znaleźć jeden z ciekawych przykładów lasu kieszonkowego – zasadzony na początku lat dziewięćdziesiątych już w 2005 roku miał ponad 20 metrów i tworzył zróżnicowany las tropikalny.