Leśne historie. Co warto przeczytać?

Ekowizyta / Eko-Akademia / Leśne historie. Co warto przeczytać?

Wydłużające się wieczory zachęcają do czytania. Po leśnym spacerze zachęcamy do leśnej lektury. Co polecamy

„Listowieść”, Richard Powers W.A.B., 2021

Wielowątkowa powieść, pełna bohaterów z krwi i kości. Zaczyna się od pojedynczego kasztanowca, kończy na spojrzeniu na całą planetę i jej lasy. Losy bohaterów splatają się ze sobą ale też łączą się nierozerwalnie z drzewami. Jest pełna pasji, tętni życiem a do tego czytelnik znajdzie w niej odniesienia do różnych filozofii, historii i życiorysów prawdziwych postaci. To opowieść, z którą zostaje się na długo.

„W poszukiwaniu Matki Drzew. Dowody na inteligencję lasu”, Suzanne Simard, tłum. Wyd. Dolnośląskie, 2021

Matka drzew brzmi jak postać mityczna. Autorka, która badaniu drzew i lasów poświęciła całe życie przekonuje, że to byt realny. Odkrycia, których dokonała początkowo wydawały się zbyt fantastyczne i naukowcy je odrzucili. Ale z czasem kolejne dowody potwierdzały jej spostrzeżenia – drzewa tworzą więzi a od ich jakości zależy także nasze przetrwanie.  Książka, która porywa.

Jedna z bohaterek „Listowieści” jest wzorowana na tej właśnie naukowczyni.

„Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben, Wyd. Otwarte 2016

Po przeczytaniu tej książki na las patrzy się zupełnie inaczej. Drzewa, które rozmawiają? Wspierają się, ostrzegają, reagują. Dzięki książce można lepiej zrozumieć las a spacery po nim nabierają innego wymiaru.  I wciąga od pierwszego akapitu.