Leśne zbiory? Ostrożnie

Ekowizyta / Eko-Akademia / Eko-akademia / Leśne zbiory? Ostrożnie

Leśne poziomki są najsłodsze. Ale uwaga z ich zbieraniem. Poza tym, że zbierając owoce i grzyby warto myśleć o pozostałych mieszkańcach lasu, dla których stanowią podstawowe pożywienie, trzeba zwracać uwagę na prawne ograniczenia.

Co trzeba wiedzieć o zbieraniu leśnych owoców i grzybów?

Owoce leśne można zbierać na własne potrzeby. Nie wolno zbierać owoców i grzybów rezerwatach przyrody i parkach narodowych (jest wyjątek – Park Narodowy Bory Tucholskie). W każdym lesie mogą też znaleźć się obszary chronione, z zakazem wstępu (uprawy do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchnie doświadczalne, w ostoje zwierzyny czy wreszcie tereny wojskowe).

Co więcej – nie można zbierać ani uszkadzać roślin w cudzym lesie, a nie wszystkie lasy w Polsce należą do Lasów Państwowych (informacje o właścicielu lasu można znaleźć w Internecie, jest też specjalna aplikacja, która to ułatwia).

Co podlega karze w cudzym lesie?

  • wydobywanie żywicy lub soku brzozowego, obrywanie szyszek, zdzieranie kory, nacinanie drzewa (lub inne jego uszkadzanie),
  • zbieranie mchu i ściółki,
  • zbieranie gałęzi, kory, wiórów, trawy, wrzosów, szyszek, ziół lub zdzieranie darni,
  • zbieranie gałęzi, kory, wiórów, trawy, wrzosu, szyszek, ziół,
  • zbieranie grzybów lub owoców leśnych w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,

Ostatni punkt jest szczególnie istotny. Nie można zbierać owoców przy pomocy urządzeń niszczących roślinę – i to dotyczy wszystkich lasów.

Nie wolno też zbierać roślin chronionych. Owoce leśne mogą być przyczyną groźnych chorób, na przykład bąblowicy wielokomorowej, dlatego owoce powinny być bezwzględnie myte przed zjedzeniem.

I na koniec apel: zbierajmy tylko te rośliny i grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne i nie niszczmy niejadalnych lub trujących roślin i grzybów – one są ważnym elementem leśnego ekosystemu.