Zachęcamy do wypraw do lasu, do biwakowania w leśnych ostępach i do pikników na leśnych polanach. Lato jest idealnym czasem na to, dlatego przypominamy leśny savoir vivre.
Nocleg
W lesie można zanocować za zgodą jego właściciela. Jeśli są to Lasy Państwowe, to można skorzystać z programu Zanocuj w lesie. Dzięki niemu od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników nocowania w lesie Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Więcej o noclegach w lesie można znaleźć na stronie Zanocuj w lesie i na stronach nadleśnictw.
Podczas noclegu w lesie marzy się o ognisku. Opaleniu ognia w lesie można przeczytać tutaj: https://www.ekowizyta.pl/eko-akademia/plonie-ognisko-w-lesie/
Cisza
Zachowanie ciszy w lesie wydaje się oczywistością. Poza tym, że chodzi o nieprzeszkadzanie jego mieszkańcom, to właśnie cisza, którą zachowujemy pozwala usłyszeć las.
Śmieci
Śmiecenie w lesie zagrożone jest grzywną, ale ważniejsze jest to, że może szkodzić zwierzętom i samemu lasowi. Śmieci zwiększają zagrożenie pożarem, a zwierzęta mogą połknąć szkodliwe dla nich substancje. Śmieci bezwzględnie zabieramy ze sobą do najbliższego kosza.
O śmieciach w lesie: https://www.ekowizyta.pl/eko-akademia/smieci-w-lesie-zglos/
Pies
Możemy zabrać psa do lasu (o ile nie jest to park narodowy), ale nie powinniśmy spuszczać go ze smyczy. Może to być groźne i dla niego i dla leśnej zwierzyny.
Uwaga na zakazy
Lasy mogą być objęte zakazami wstępu z powodu zagrożenia pożarowego (informacje łatwo znaleźć na stronach nadleśnictwa) ale też nie wolno wchodzić na: tereny wojskowe, uprawy leśne do 4 metrów wysokości, czyli tzw. młodniaki, drzewostany nasienne i powierzchnie lasów wykorzystywane pod uprawy doświadczalne oraz ostoje zwierzyny, źródliska rzek i potoków oraz obszary zagrożone erozją.